reiki le ginepraieRozwój Systemu Reiki Ryoho

W 1926 r. drugim Prezydentem Stowarzyszenia Usui Reiki Ryoho został kontradmirał Juzaburo Ushida. Wtedy na pewno stowarzyszenie noszące tą nazwę oficjalnie już istniało. Nazwa systemu "Usui Reiki Ryoho" przyjęta została najprawdopodobniej ze względu na nowy sposób szkolenia, który rozwinął Ushida, a który pojawił się na warsztatach Usui na początku 1926 roku.

Poziomy zostały przemianowane na Shoden, Chuuden, Okuden i Shinpiden. Wiele z duchowego materiału nauczanego ponad poprzednimi poziomami nidan i kaiden gata odpadło. Jednak bez wiedzy Ushidy i Taketomi, Dr. Hayashi kontynuował nauczanie w oryginalnym Usui-do.

Tenon-in wspominała, że kiedy Ushida i inni absolwenci nowego poziomu Shinpiden ukończyli studia (ok. 22 osoby), było wielkie świętowanie. Studenci, którzy ukończyli ten trening w styczniu 1926, po odejściu Usui Sensei 9 marca, poczuli się uprawnieni do nauczania. Jednakże, później w "Usui Reiki Ryoho Gakkai" uprawnienia do nauczania (Shihan) ograniczono, gdyż ta część szkolenia została oddzielona od Shinpiden.

Tomita.gifPodobno wolą Usui Sensei było, aby po jego odejściu Dr.Hayashi poprowadził dojo. W maju zamknięto dojo w  Nakano-ku i przeniesiono do Shinano-Machi kliniki dr. Hayashi. Wydawało się iż jest to dobre miejsce na przejścia przez dobrą praktykę. Dr. Hayashi miał 8 łóżek do zabiegów (były to stoły uniesione niewiele ponad podłogą, najprawdopodobniej pokryte japońskimi matami). Przy każdym z nich praktykowały 2 osoby uzdrawiające pacjenta. Jeden ze starszych (z ukończonym stopniem Shichidan) studentów Tatsumi-san pamiętał jeszcze emerytowanych admirałów (Ushidę i Taketomi) pomagających w klinice. Mniej więcej w tym czasie kilka osób z ukończonym Shinpiden zaczęło rozwijać swoje własne szkoły. Najbardziej chyba, wysławił się Kaiji Tomita, autor "Tomita Téaté Ryoho", jednej z najwcześniejszych książek o Reiki. 

Ushida-sensei.gifW roku odejścia Usui Sensei, Eguchi opuścił stowarzyszenie, aby utworzyć swoją własną szkołę - Tenohira Ryoji Kenkyukai. Stało się tak najprawdopodobniej z powodu różnic pomiędzy nim a Ushidą. Eguchi napisał kilka książek, jedna z nich nosiła tytuł "Tenohira Ryoji". Również Dr.Hayashi odszedł od stowarzyszenia w 1931roku.. Najprawdopodobniej z powodu dość dużych zmian, których dokonał w swoim systemie nauczania. On również utworzył własną szkołę, którą nazwał Hayashi Reiki Kenkyukai (centrum badania).

Prezydenci Usui Reiki Ryoho Gakkai                                                                                                          

Drugi Prezydent, Juzaburo Ushida-sensei.
Kontradmirał Marynarki wojennej 1865-1935), wyszkolił wielu uczniów. Napisał list na pomniku upamiętniającym Założyciela Reiki Usui Sensei. Wspierał Usui Sensei przez swoje osobiste związki i koneksje.

Trzeci Prezydent, Kanichi Taketomi - senseiKontradmirał Marynarki Wojennej ( 1878 - 6 grudnia 1960 ).

Czwarty Prezydent, Yoshiharu Watanabe - sensei. Filozof, profesor w Handlowej szkole średniej w Takaoka, wybitnie zdolny w uzdrawianiu ( grudzień 1960 )

Piąty Prezydent, Hoichi Wanami-sensei. Admirał Marynarki wojennej ( 1883 - 2 stycznia 1975 ). Po osiągnięciu zaawansowanego wieku, szósty Prezydent, Koyama-sensei przejęła uzdrawianie jego pacjentów. Przeprowadzał badania na temat utrzymywania dobrego zdrowia, szczególnie zdrowia seniorów i często dawał wykłady w wielu różnych okręgach. Miał tak dobra kondycję, że mógłby wejść na Górę Fuji w wieku dziewięćdziesięciu lat.  Aktywnie podróżował przez Japonię nauczając w różnych oddziałach stowarzyszenia.

Szósty Prezydent, Kimiko Koyama-sensei (1906-1999) prowadziła warsztaty cztery razy w miesiącu. Z powodu jej nadzwyczajnych umiejętności nauczania  i wyjątkowej osobowości liczba członków Gakkai wzrosła, po okresie zapomnienia do 600 osób. Liczba oddziałów urosła do 13 i również tam przynależało około 250 osób. Koyama-sensei zostawiła trochę ważnych publikacji. 

alt
                                                                                                                       http://www.threshold.ca
 

Siódmy Prezydent, Masayoshi Kondo - sensei został Prezydentem w 1998 i działa w dalszym ciągu.

Dołączanie do Usui Ryoho Gakkai jest dość trudne. Wymagane jest, aby nowa osoba została wprowadzona przez członka Gakkai.

do opracowania wykorzystano materiały z:
"Cho-Kantan Iyashino Te" Toshitaka Mochizuki przełożył na j.angielski Katsuko Kiuchi
http://www.threshold.ca
http://www.reiki.net.au
http://taoofreiki.com
http://www.reiki.org