reiki merging3Reiki jest starożytną techniką uzdrawiania wywodzącą się od mistrzów dalekiego wschodu. Metoda ta polega na przekazywaniu Kosmicznej, Boskiej, Energii Życia (prana, Ki, Chi ) poprzez dłonie, w celu leczenia siebie lub innych. Używanie jej nie wymaga przynależności do żadnego systemu wierzeń, a jako że uzdrawianie jest wspólne im wszystkim, nie wchodzi w konflikt z żadnym z nich. 

Nazwa -  Reiki pochodzi z języka japońskiego i oznacza uniwersalną siłę życia, która przenika wszystko, co istnieje we wszechświecie.

01Do wyjaśnienia tego, czym jest Reiki, możemy posłużyć się widocznym symbolem (kanji). Jest on powszechnie znany, a gdy podda się go wnikliwej analizie i przestudiuje dokładnie wszystkie składające się na niego części, można odkryć wielopoziomowe przesłanie o naturze, charakterze, sposobie pracy oraz filozofii energii Reiki, ujętych w całość.

Powszechnie znane są dwie wersje symbolu, jednak nowszy symbol, który jest zapisem uproszczonym, powstałym po reformie japońskiego języka, mimo iż stanowi dokładny zapis słowa Reiki,  nie wnosi tylu informacji co  znak oryginalny.

22Mikao Usui urodził się 15 sierpnia 1865 roku we wsi Taniai-mura, obecnie nazwanej Miyama-cho (niektóre źródła podają wieś Yago) w dzielnicy Yamagata Prefektury Gifu, Kyoto, gdzie jego przodkowie żyli od jedenastu pokoleń. Miał siostrę i dwóch braci, z których jeden studiował medycynę. Jego rodzina należała do odłamu buddyzmu Tendai, więc gdy miał cztery lata, posłano go do Klasztoru Tendai niedaleko góry Kurama, w którym to otrzymał podstawową edukację.

W młodości osiągnął wysoki poziom zaawansowania w kilku sztukach walki oraz w "kiko" (japońskiej wersji Chi Kung). Od wieku 12 lat szkolił się również w sztuce walki na miecze samurajskie - Yagyu Ryu, w której mając 20 kilka lat osiągnął najwyższą sprawność Menkyo Kaiden. Znany był z wiedzy specjalistycznej w tym zakresie i był bardzo szanowany przez znanych mistrzów sztuk wojennych swoich czasów.

alt24 grudnia 1900 roku w Hanamaulu na Hawajach, przyszła na świat Hawayo Kawamuru, córka japońskich imigrantów pracujących na plantacji trzciny cukrowej.

Hawayo zaczęła pracować dość wcześnie, kiedy miała 13 lat. Początkowo pomagała innym w nauce, i dorywczo pracowała w kiosku, później pomagała w kuchni, aby wreszcie objąć stanowisko gospodyni domu u pewnej bogatej rodziny.

reiki le ginepraieRozwój Systemu Reiki Ryoho

W 1926 r. drugim Prezydentem Stowarzyszenia Usui Reiki Ryoho został kontradmirał Juzaburo Ushida. Wtedy na pewno stowarzyszenie noszące tą nazwę oficjalnie już istniało. Nazwa systemu "Usui Reiki Ryoho" przyjęta została najprawdopodobniej ze względu na nowy sposób szkolenia, który rozwinął Ushida, a który pojawił się na warsztatach Usui na początku 1926 roku.

Poziomy zostały przemianowane na Shoden, Chuuden, Okuden i Shinpiden. Wiele z duchowego materiału nauczanego ponad poprzednimi poziomami nidan i kaiden gata odpadło. Jednak bez wiedzy Ushidy i Taketomi, Dr. Hayashi kontynuował nauczanie w oryginalnym Usui-do.

alt

Hawayo Takata jako pierwsza zaczęła inicjować w systemie Reiki poza Japonią. W naturalny sposób została uznana za niekwestionowaną przywódczynię tego ruchu na Zachodzie, przecież wszyscy byli tu jej uczniami. Jednak na szkolenie innych mistrzów zdecydowała się dopiero pod koniec swojego życia. Niektórzy twierdzą, że właśnie wtedy, dla podkreślenia jej wyjątkowej pozycji powstało określenie - Grandmaster - Mistrzyni innych Mistrzów.

Mikao Usui urodził się 15 sierpnia 1865 roku we wsi Taniai-mura, obecnie nazwanej Miyama-cho (niektóre źródła podają wieś Yago) w dzielnicy Yamagata Prefektury Gifu, Kyoto, gdzie jego przodkowie żyli od jedenastu pokoleń. Miał siostrę i dwóch braci, z których jeden studiował medycynę. Jego rodzina należała do odłamu buddyzmu Tendai, więc gdy miał cztery lata, posłano go do Klasztoru Tendai niedaleko góry Kurama, w którym to otrzymał podstawową edukację.

W młodości osiągnął wysoki poziom zaawansowania w kilku sztukach walki oraz w "kiko" (japońskiej wersji Chi Kung). Od wieku 12 lat szkolił się również w sztuce walki na miecze samurajskie - Yagyu Ryu, w której mając 20 kilka lat osiągnął najwyższą sprawność Menkyo Kaiden. Znany był z wiedzy specjalistycznej w tym zakresie i był bardzo szanowany przez znanych mistrzów sztuk wojennych swoich czasów.

 modern reikiold reiki

"Wyniosłam Reiki poza Japonię. Zeszłego roku wróciłam i nauczałam tam Reiki I stopnia. Prawie płakali, prosząc o drugi stopień w tym roku, więc pojadę tam znowu. W przyszłym roku też powinnam wyjechać do Japonii, aby stworzyć tam dziesięciu Mistrzów. Wtedy powstałoby w Japonii Centrum Reiki, mieliby swoich Mistrzów, którzy dbaliby o wszystkie tamtejsze potrzeby. A ci z kolei mieliby wielu, wielu uczniów, wtedy nie musiałabym znowu tam przyjeżdżać. Tak więc, w przyszłym roku... Ten wyjazd do Japonii będzie ostatni. Dlatego zapewne spędzę tam wiele miesięcy."

obraz 2022 12 26 214629404 Zdarza się, że na kursach czy w mailach zadawane są pytania dotyczace inicjacji na odległość, które pojawiły się jako pewna nowość w rozmaitych odłamach Reiki  i podobnych formach uzdrawiania. Pojawiły się osoby proponujące udzielenie inicjacji w Reiki porzez książki, płyty DVD, filmiki na YouTube, przez internet, czy telefon. Oczywiście zawsze znajdzie się ktoś, kto skorzysta z tego rodzaju oferty, tym bardziej, że oferty te nie wymagają dojazdu i są co najmniej tańsze od tradycyjnych kursów Reiki, jeśli nie w ogóle bezpłatne.

pngwing.com 13Reiki nie jest religią tylko sztuką uzdrawiania, jednak może wspomóc duchową praktykę jakiejkolwiek religii rozwijającej miłość i świadomość poprzez usuwanie przeszkód karmicznych z życia ludzi. Mikao Usui studiował teologie wielu religii. W zasadzie był buddystą Tendai a później Shin Gon i przez jakiś czas praktykował Zen, ale pomagał również misjonarzom chrześcijańskim w ich działalności.

Praktyka Reiki jest możliwa dla wyznawców wielu religii. Reiki jest praktykowane przez buddystów i chrześcijan, hinduistów i taoistów, jest to uniwersalna metoda. Aby mówić o relacji pomiędzy Reiki a religią powinniśmy najpierw zastanowić się nad istotą religii oraz nad tym czym jest Reiki.

Pani Hawayo Takaty, uczennica Dr. Hayashi, przekazała ona swoim uczniom tzw. "5 Zasad Reiki". W jej osobistych zapiskach odnaleziono taki oto tekst, będący na długo jedynym źródłem owych reguł:

ideals.jpgWłaśnie dziś- nie złość się
Właśnie dziś- nie martw się,
Bądź wdzięczny za wszelkie błogosławieństwa
Zarabiaj na utrzymanie uczciwą/szczerą pracą
Bądź życzliwy dla swoich bliźnich